First Annual Massapequa Turkey Trot
Race Division - Age Group Results
November 25, 2010
Long Island Road Runners Club - http://LIRRC.org
Overall Female Open Winners
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nicole Giannetti Oyster Bay NY 106 14 10 20:21.2 6:34/M
Overall Male Open Winners
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Shane Giannetti Oyster Bay NY 104 18 1 16:32.7 5:20/M
Female 12 and under
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nicole Bendetti West Islip NY 22 11 134 28:01.6 9:02/M
2 Jessica Bendetti West Islip NY 21 12 149 28:54.0 9:19/M
3 Jane Kelly Lewisburg PA 165 10 203 31:54.8 10:17/M
Male 12 and under
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kyle Kelly West Islip NY 166 12 45 23:42.5 7:39/M
2 Colton Meadows Babylon 220 11 78 25:47.0 8:19/M
3 Amir Yaqubie Glen Head NY 318 12 142 28:30.2 9:12/M
Female 13 to 19
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Catherine Young Massapequa NY 325 16 39 23:29.5 7:35/M
2 Ann-Marie Charno Seaford NY 51 19 48 23:49.9 7:41/M
3 Amanda Hedgecock Old Bethpage NY 137 14 73 25:34.9 8:15/M
Male 13 to 19
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joseph Morris Farmingdale NY 229 19 2 16:41.9 5:23/M
2 Evan Gibson West Babylon NY 109 16 4 18:59.1 6:07/M
3 Kevin Conley 341 16 5 19:00.4 6:08/M
Female 20 to 29
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rebecca Holton Kingston NY 146 28 61 24:56.0 8:03/M
2 Siobhan McHale Merrick NY 214 26 67 25:16.7 8:09/M
3 Lauren Saccaro Massapequa NY 283 29 85 25:55.0 8:22/M
Male 20 to 29
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gregory Pascucci Boynton Beach FL 249 24 7 19:10.5 6:11/M
2 John Riga West Babylon NY 264 27 12 20:44.8 6:41/M
3 Peter Marques Massapequa NY 206 26 15 21:07.0 6:49/M
Female 30 to 39
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rose Harrington Levittown NY 129 33 27 22:10.6 7:09/M
2 Jennifer Marth East Islip NY 207 31 41 23:32.2 7:35/M
3 Carina Ferry Long Beach NY 90 38 42 23:33.9 7:36/M
Male 30 to 39
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Matthew Fennell Long Beach NY 88 31 24 21:39.1 6:59/M
2 Justin Anderson Alexandria VA 11 36 25 21:50.7 7:03/M
3 Joenal Castma Massapequa NY 48 34 31 22:40.7 7:19/M
Female 40 to 49
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Karen Conkling Massapequa NY 336 47 26 22:10.2 7:09/M
2 Mary Jo Ronan Massapequa NY 275 46 58 24:48.8 8:00/M
3 Patricia Doht Amityville NY 78 43 80 25:48.5 8:19/M
Male 40 to 49
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kevin Giannetti Oyster Bay NY 105 48 3 18:55.4 6:06/M
2 James Florez Merrick NY 349 49 6 19:02.3 6:08/M
3 Daniel Bacheller Massapequa Park NY 16 40 18 21:17.1 6:52/M
Female 50 to 59
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gail Rosemeyer Carlsbad CA 350 59 113 27:24.6 8:50/M
2 Mindy Davidson Seaford NY 70 50 124 27:47.7 8:58/M
3 Chano Itwaru Deer Park NY 150 51 192 31:28.2 10:09/M
Male 50 to 59
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jon Wallach Levittown NY 307 54 9 20:12.2 6:31/M
2 Frank Notarstefano Seaford NY 238 58 13 20:44.8 6:41/M
3 Bon Rosemeyer Carlsbad CA 132 56 14 21:02.7 6:47/M
Female 60 to 69
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nancy Volberg West Islip NY 304 65 313 44:21.5 14:18/M
2 Pat Hetzel Levittown NY 141 64 325 56:56.5 18:22/M
Male 60 to 69
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michael Demicco Babylon NY 74 62 19 21:22.9 6:54/M
2 Thomas Lyons East Meadow NY 197 60 132 27:59.6 9:02/M
3 Eddie Grassel Fresh Meadows NY 118 63 236 33:23.1 10:46/M
Male 70 to 79
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Norman Hershkowitz Massapequa NY 140 71 198 31:39.4 10:13/M