Summer Series July 14, 2010
5K Race Division
Overall Finish List
July 14, 2010
Long Island Road Runners Club
Place Name City Bib No Age Age Group Time Pace
1 Adam Kuklinski 105 46 ***/7 M 45-49 17:43.5 5:43/M
2 Steven Ferraro 103 18 1/5 M 16-19 17:46.7 5:44/M
3 Brian Crowley 106 36 1/6 M 35-39 18:34.8 5:59/M
4 Vincent Cappadora Deer Park NY 159 31 1/4 M 30-34 18:35.2 6:00/M
5 Lyle Kirlew 113 35 2/6 M 35-39 18:46.8 6:03/M
6 Marc Smith 151 27 1/5 M 25-29 19:00.8 6:08/M
7 Alec Orgera 926 16 2/5 M 16-19 19:02.9 6:08/M
8 William C Sullivan Uniondale NY 130 54 1/14 M 50-54 19:07.0 6:10/M
9 Bill Schroeder Garden City NY 956 49 1/7 M 45-49 19:58.6 6:26/M
10 Bryan Corcoran 176 16 3/5 M 16-19 20:14.5 6:32/M
11 Scott Corso 961 21 1/3 M 20-24 20:18.7 6:33/M
12 Kieran O'Shea 114 14 1/6 M 13-15 21:07.6 6:49/M
13 Grant Radtke East Meadow NY 170 54 2/14 M 50-54 21:11.4 6:50/M
14 Jonathan Goldman Bellerose NY 948 19 4/5 M 16-19 21:13.7 6:51/M
15 Wilfred Gutterrez Westbury NY 181 51 3/14 M 50-54 21:15.5 6:51/M
16 Louis Green 118 30 2/4 M 30-34 21:23.0 6:54/M
17 Arthur Vendryes 139 42 1/10 M 40-44 21:31.2 6:56/M
18 Pernell Duncan 152 26 2/5 M 25-29 21:52.6 7:03/M
19 Richie Delorantis East Meadow NY 937 55 1/8 M 55-59 21:54.4 7:04/M
20 Christopher Tang 154 14 2/6 M 13-15 21:54.7 7:04/M
21 Robert Rossen 120 44 2/10 M 40-44 21:57.7 7:05/M
22 Cinthya Sandoval 150 25 ***/5 F 25-29 22:01.3 7:06/M
23 Andrew Dewar 947 27 3/5 M 25-29 22:04.0 7:07/M
24 Michael Stamberg Bellmore NY 155 38 3/6 M 35-39 22:15.0 7:11/M
25 Steve Juchem Bellmore NY 122 41 3/10 M 40-44 22:15.3 7:11/M
26 Helen Primrose 193 31 1/3 F 30-34 22:22.7 7:13/M
27 Griffin O'Shea 115 18 5/5 M 16-19 22:26.1 7:14/M
28 Marty Schimmele Massapequa NY 125 49 2/7 M 45-49 22:38.1 7:18/M
29 Glenn Lostritto 192 13 3/6 M 13-15 22:38.4 7:18/M
30 Joshua Goldman Bellerose NY 949 22 2/3 M 20-24 22:44.2 7:20/M
31 Scott Fairgrieve Mineola NY 938 59 2/8 M 55-59 22:57.1 7:24/M
32 Gary Spinello Westbury NY 928 51 4/14 M 50-54 22:58.0 7:25/M
33 Dean Hutchinson Long Beach NY 940 48 3/7 M 45-49 22:58.9 7:25/M
34 Kristen Stuart Levittown NY 148 17 1/4 F 16-19 22:59.4 7:25/M
35 David Frisone New Hyde Park NY 145 65 1/7 M 65-69 23:00.4 7:25/M
36 Michael Stuart 149 51 5/14 M 50-54 23:04.2 7:26/M
37 John Donohue 950 51 6/14 M 50-54 23:14.9 7:30/M
38 David Digiovanni Sea Cliff NY 169 51 7/14 M 50-54 23:23.1 7:33/M
39 Peter Klann Huntington Station 146 48 4/7 M 45-49 23:27.7 7:34/M
40 Nichole Beattie 160 24 1/4 F 20-24 23:28.3 7:34/M
41 Glenn Hunsberger 945 42 4/10 M 40-44 23:44.2 7:39/M
42 Jenney Tesoriero Westbury NY 953 39 1/6 F 35-39 23:51.8 7:42/M
43 Rodger Muschett 941 42 5/10 M 40-44 24:41.4 7:58/M
44 Kate Zambri 186 32 2/3 F 30-34 24:44.7 7:59/M
45 Tom Brewer Mineola NY 109 55 3/8 M 55-59 24:55.0 8:02/M
46 Christopher Dowden 184 39 4/6 M 35-39 24:58.6 8:03/M
47 Anna Lau Hicksville NY 933 48 1/6 F 45-49 25:05.1 8:05/M
48 Glenn Lostritto 191 43 6/10 M 40-44 25:08.4 8:06/M
49 Arthur Sorenson Long Beach NY 112 49 5/7 M 45-49 25:25.9 8:12/M
50 Patrick Rohan 141 63 1/4 M 60-64 25:26.8 8:12/M
51 Letisha Jenkins 153 26 1/5 F 25-29 25:29.2 8:13/M
52 Kevin Kleiman Merrick NY 957 23 3/3 M 20-24 25:47.9 8:19/M
53 Jamere Shelby 144 18 2/4 F 16-19 25:52.3 8:21/M
54 Susan Schmuck Westbury NY 128 43 1/11 F 40-44 25:53.1 8:21/M
55 Adriana Staiano East Meadow NY 914 47 2/6 F 45-49 25:54.3 8:21/M
56 Barbara Cooper 131 43 2/11 F 40-44 26:05.2 8:25/M
57 John Healy Copiague NY 197 38 5/6 M 35-39 26:06.7 8:25/M
58 Susan Maier-Smith 916 46 3/6 F 45-49 26:17.4 8:29/M
59 Donald Claxton Freeport NY 929 52 8/14 M 50-54 26:17.6 8:29/M
60 Dana Digiovanni Sea Cliff NY 168 14 1/1 F 13-15 26:22.0 8:30/M
61 Joe Sarro 167 34 3/4 M 30-34 26:25.7 8:31/M
62 Pamela Weess Great Neck NY 960 52 1/6 F 50-54 26:27.2 8:32/M
63 Oswaldo Baracaldo Westbury NY 194 52 9/14 M 50-54 26:28.2 8:32/M
64 Chris Molloy 955 43 7/10 M 40-44 26:31.4 8:33/M
65 Nelisa Roach 116 26 2/5 F 25-29 26:44.9 8:37/M
66 Joanne Dobkin Hicksville NY 117 44 3/11 F 40-44 26:53.5 8:40/M
67 Lawrence Hoffman 182 50 10/14 M 50-54 27:03.4 8:44/M
68 Melissa Redrazzani 183 40 4/11 F 40-44 27:05.1 8:44/M
69 Tom Cunningham East Meadow NY 919 50 11/14 M 50-54 27:08.3 8:45/M
70 Jeffrey Lunt Plainview NY 921 44 8/10 M 40-44 27:12.7 8:46/M
71 Grace Blinkoff 922 12 1/1 F 0-12 27:19.9 8:49/M
72 Jeff Blinkoff Glen Cove NY 923 47 6/7 M 45-49 27:20.6 8:49/M
73 Mary Rohan 140 33 3/3 F 30-34 27:22.9 8:50/M
74 Nick Xouris 932 25 4/5 M 25-29 27:24.8 8:50/M
75 Rachel Staiano 915 17 3/4 F 16-19 27:27.2 8:51/M
76 Kathy Worthman 111 41 5/11 F 40-44 27:28.9 8:52/M
77 Chris Lau Hicksville NY 934 14 4/6 M 13-15 27:46.1 8:57/M
78 Ben Milone Ozone Park NY 134 61 2/4 M 60-64 27:48.5 8:58/M
79 John Lepore 147 41 9/10 M 40-44 27:55.3 9:00/M
80 Eileen Hession Long Beach NY 942 60 1/2 F 60-64 27:57.2 9:01/M
81 Debra Grande Mineola NY 178 38 2/6 F 35-39 28:08.6 9:05/M
82 Tina Germano New Hyde Park NY 952 38 3/6 F 35-39 28:09.7 9:05/M
83 Howard Hulton 143 49 7/7 M 45-49 28:13.8 9:06/M
84 Robert McIntyre Baldwin NY 925 50 12/14 M 50-54 28:15.5 9:07/M
85 David Philippi Cambria Heights NY 100 55 4/8 M 55-59 28:25.0 9:10/M
86 Noyes Harrigan Seaford NY 173 58 5/8 M 55-59 28:28.2 9:11/M
87 Kimberly Tocci 946 38 4/6 F 35-39 28:42.2 9:15/M
88 Edward Ordorica 135 60 3/4 M 60-64 28:52.1 9:19/M
89 Lilly Sehayek New Hyde Park NY 959 43 6/11 F 40-44 28:53.5 9:19/M
90 Marie Brewer Mineola NY 110 55 1/8 F 55-59 28:53.9 9:19/M
91 John La Manna Oceanside NY 119 51 13/14 M 50-54 28:54.9 9:19/M
92 Tom Williams 132 37 6/6 M 35-39 29:02.1 9:22/M
93 Jack Jacobs Sea Cliff NY 107 70 1/2 M 70-99 29:03.3 9:22/M
94 Michelle Cassano--repoi 920 29 3/5 F 25-29 29:09.5 9:24/M
95 Joseph Miller 123 14 5/6 M 13-15 29:10.4 9:25/M
96 Thomas Lesnick 124 14 6/6 M 13-15 29:11.3 9:25/M
97 Christine Lee Astoria NY 180 36 5/6 F 35-39 29:17.2 9:27/M
98 Maggie Cardenas Wantagh NY 195 50 2/6 F 50-54 29:30.3 9:31/M
99 Mike Ogazon Garden City NY 102 69 2/7 M 65-69 29:39.3 9:34/M
100 David Charney 156 30 4/4 M 30-34 29:47.1 9:36/M
101 Victoria Volpe 930 37 6/6 F 35-39 29:49.9 9:37/M
102 Joseph Yonda Mineola NY 196 59 6/8 M 55-59 29:51.8 9:38/M
103 Renee Levitin 163 22 2/4 F 20-24 29:56.6 9:39/M
104 Warren Vanderwater 179 56 7/8 M 55-59 30:02.0 9:41/M
105 Cindy Lau Hicksville NY 935 16 4/4 F 16-19 30:10.5 9:44/M
106 Mari Titterton Merrick NY 944 53 3/6 F 50-54 30:15.4 9:45/M
107 Renee Harrigan Seaford NY 172 53 4/6 F 50-54 30:45.0 9:55/M
108 Mary Bizelia Massapequa NY 171 52 5/6 F 50-54 30:45.5 9:55/M
109 Jeanann Maguffir 954 44 7/11 F 40-44 31:16.5 10:05/M
110 Joe Guardino Williston Park NY 101 71 2/2 M 70-99 31:19.5 10:06/M
111 Bob McGovern Lynbrook NY 177 65 3/7 M 65-69 31:27.4 10:09/M
112 Shari Zimmerman Westbury NY 164 58 2/8 F 55-59 31:27.9 10:09/M
113 Frederick Smith Hempstead NY 136 66 4/7 M 65-69 31:40.4 10:13/M
114 Madeline Phelan 138 51 6/6 F 50-54 31:47.8 10:15/M
115 Michael Martino Franklin Square NY 157 64 4/4 M 60-64 31:50.9 10:16/M
116 Dana Holden 162 23 3/4 F 20-24 31:53.1 10:17/M
117 Rochelle Holden Westbury NY 161 56 3/8 F 55-59 31:53.4 10:17/M
118 Rebecca Aledort 187 28 4/5 F 25-29 32:13.2 10:24/M
119 Peter Montalbano Merrick NY 918 44 10/10 M 40-44 32:19.6 10:25/M
120 James Judge New Hyde Park NY 137 68 5/7 M 65-69 32:27.5 10:28/M
121 Mike Ostreicher 158 29 5/5 M 25-29 32:31.6 10:29/M
122 Richard Lucian Cold Spring Harbor 108 69 6/7 M 65-69 33:04.6 10:40/M
123 Rich Gakshteyn East Meadow NY 126 9 1/1 M 0-12 34:01.1 10:58/M
124 Lorraine Geyer Bellmore NY 927 45 4/6 F 45-49 34:12.1 11:02/M
125 Kim Guerci Roslyn NY 190 44 8/11 F 40-44 34:52.6 11:15/M
126 Jen Thearie 165 40 9/11 F 40-44 34:54.8 11:15/M
127 Sherry Bellovin Massapequa NY 943 63 2/2 F 60-64 35:06.6 11:19/M
128 Lorraine Gruenfelder Levittown NY 951 56 4/8 F 55-59 35:20.3 11:24/M
129 Maryanne Juchem Bellmore NY 121 41 10/11 F 40-44 35:24.5 11:25/M
130 Linda Fairgrieve Mineola NY 939 56 5/8 F 55-59 36:13.3 11:41/M
131 Thomas Molloy Cold Spring Harbor 127 67 7/7 M 65-69 37:43.6 12:10/M
132 Erin McIntyre Baldwin NY 924 43 11/11 F 40-44 38:01.4 12:16/M
133 Joseph Bencivenga Carle Place NY 185 54 14/14 M 50-54 38:02.1 12:16/M
134 Robert Kohlmeyer 133 55 8/8 M 55-59 38:03.5 12:16/M
135 Kathy Maguffin 166 45 5/6 F 45-49 38:11.1 12:19/M
136 Gail Boyd Eastport NY 917 59 6/8 F 55-59 38:23.4 12:23/M
137 Marissa Teitelbaum 958 21 4/4 F 20-24 43:47.5 14:07/M
138 Iris Lapreziosa 189 47 6/6 F 45-49 49:53.3 16:05/M
139 Tricia Amico 188 29 5/5 F 25-29 49:53.6 16:05/M
140 Anna Lamm Mineola NY 175 57 7/8 F 55-59 51:26.2 16:35/M
141 Joann Nocito Mineola NY 174 59 8/8 F 55-59 51:26.5 16:35/M