5K Race Division - Overall Finish List
March 20, 2011
Long Island Road Runners Club - http://LIRRC.org
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace Time Back
1 David Putterman 1837 29 M ***/1 25-29 17:41.3 5:42/M
2 Jimmy Peck Huntington Station 1841 35 M 1/4 35-39 18:59.5 6:07/M 1:18.1
3 John Theissen 1833 40 M 1/2 40-44 19:53.4 6:25/M 2:12.0
4 John Cronin Westbury NY 1866 56 M 1/3 55-59 21:28.8 6:55/M 3:47.4
5 Steve Juchem Bellmore NY 1862 41 M 2/2 40-44 21:35.1 6:58/M 3:53.7
6 Martin Freiman Hewlett NY 1836 49 M 1/5 45-49 21:51.3 7:03/M 4:09.9
7 Ishar Hawkins 1872 12 M 1/3 0-12 22:34.6 7:17/M 4:53.2
8 Bob McVetty Westbury NY 1849 68 M 1/2 65-69 22:47.0 7:21/M 5:05.6
9 Suzanne Gaddis Levittown NY 1847 46 F ***/1 45-49 23:19.7 7:31/M
10 Robert Monaco Woodbury NY 1861 47 M 2/5 45-49 23:52.7 7:42/M 6:11.3
11 Ryan Tate 1842 35 M 2/4 35-39 23:56.3 7:43/M 6:14.9
12 Jeffrey Berg Rego Park NY 1840 61 M 1/3 60-64 24:15.0 7:49/M 6:33.6
13 Marty Schimmele Massapequa NY 1852 49 M 3/5 45-49 24:41.7 7:58/M 7:00.3
14 Gyan Hawkins Sea Cliff NY 1873 10 M 2/3 0-12 25:10.4 8:07/M 7:29.0
15 Charlie Lynch Garden City NY 1851 55 M 2/3 55-59 25:18.5 8:10/M 7:37.1
16 Robert Mayer Little Neck NY 1855 51 M 1/2 50-54 25:57.5 8:22/M 8:16.1
17 Al Orourke 1870 59 M 3/3 55-59 26:55.7 8:41/M 9:14.3
18 John Healy Copiague NY 1877 38 M 3/4 35-39 27:23.8 8:50/M 9:42.5
19 Jeffrey Lunt Plainview NY 1868 45 M 4/5 45-49 27:41.8 8:56/M 10:00.5
20 Ben Milone Ozone Park NY 1838 62 M 2/3 60-64 27:57.9 9:01/M 10:16.5
21 Isabel Deleon Westbury NY 1859 9 F 1/1 0-12 28:57.6 9:20/M 5:37.8
22 Julia Hegner Wantagh NY 1845 37 F 1/6 35-39 29:00.8 9:21/M 5:41.1
23 Ray Nieves Westbury NY 1869 53 M 2/2 50-54 29:20.0 9:28/M 11:38.7
24 Martha Walther 1834 56 F 1/2 55-59 29:40.7 9:34/M 6:21.0
25 Mike Ogazon Garden City NY 1871 70 M 1/4 70-99 29:47.2 9:36/M 12:05.8
26 Suanne Connelly 1857 53 F 1/1 50-54 29:59.9 9:40/M 6:40.1
27 Maximillian Deleon Westbury NY 1860 7 M 3/3 0-12 30:41.9 9:54/M 13:00.5
28 Lulette Infante 1856 36 F 2/6 35-39 30:42.2 9:54/M 7:22.5
29 Michael Turkovich Ronkonkoma NY 1846 48 M 5/5 45-49 30:42.3 9:54/M 13:00.9
30 John McDermott Nyc NY 1863 68 M 2/2 65-69 30:47.3 9:56/M 13:05.9
31 Jerome Ferrara Westbury NY 1874 60 M 3/3 60-64 30:55.6 9:58/M 13:14.2
32 Rites Chadha 1843 38 M 4/4 35-39 31:10.6 10:03/M 13:29.2
33 Romeo Sanchez 1853 32 M 1/1 30-34 32:04.9 10:21/M 14:23.5
34 Nicole Deleon Westbury NY 1858 37 F 3/6 35-39 32:35.5 10:31/M 9:15.7
35 Matt Parmiter Hicksville NY 1867 27 M 1/1 25-29 32:41.5 10:33/M 15:00.1
36 Jill Braster Mineola NY 1876 38 F 4/6 35-39 32:53.6 10:36/M 9:33.8
37 Josephine Goetz Westbury NY 1875 38 F 5/6 35-39 32:53.8 10:36/M 9:34.1
38 Sarah Weydig 1878 35 F 6/6 35-39 33:26.6 10:47/M 10:06.8
39 Lisa Lumia 1850 56 F 2/2 55-59 33:34.0 10:50/M 10:14.2
40 Joe Guardino Ozone Park NY 1839 71 M 2/4 70-99 33:59.3 10:58/M 16:17.9
41 Richard Lucian Cold Spring Harbor 1848 70 M 3/4 70-99 35:16.4 11:23/M 17:35.0
42 Laurie Batchelder Massapequa NY 1864 46 F 1/1 45-49 37:18.7 12:02/M 13:58.9
43 Frank Gorman Levittown NY 1865 77 M 4/4 70-99 37:20.8 12:03/M 19:39.5
44 Paula Groothuis Albertson NY 1854 61 F 1/1 60-64 40:46.6 13:09/M 17:26.8