USATF - Long Island
8K Championship - Overall Finish List
October 30, 2010
Long Island Road Runners Club - http://LIRRC.org
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Matt Walsh Wantagh NY 551 25 M 1 Open 25:31.9 5:08/M
2 Shawm Pollard Port Jefferson Stat 569 25 M 2 Open 25:40.7 5:10/M
3 Brendan Barrett Sayville NY 564 27 M 3 Open 26:20.1 5:18/M
4 Michael Petrina West Babylon NY 540 25 M 1/9 25-29 26:54.8 5:25/M
5 Chris Fogarazzo Bellmore NY 575 35 M 1/5 35-39 27:03.1 5:27/M
6 Dan Gollins Houston TX 557 24 M 1/4 20-24 27:09.1 5:28/M
7 Bill Buith Franklin Square NY 504 26 M 2/9 25-29 27:15.3 5:29/M
8 Carlos Castro Jr Levittown NY 506 42 M 1 Masters 27:19.9 5:30/M
9 Kevin Beach West Sayville NY 570 29 M 3/9 25-29 27:58.4 5:38/M
10 Ryan Soltan Sayville NY 568 27 M 4/9 25-29 28:09.6 5:40/M
11 Bryan Gollins Lutz FL. 556 20 M 2/4 20-24 28:23.2 5:43/M
12 Brian Cloherty Roslyn Heights NY 509 41 M 2 Masters 28:24.7 5:43/M
13 Martin Knapp Bay Shore NY 597 47 M 3 Masters 28:40.8 5:46/M
14 Adam Cigliano Merrick NY 508 38 M 2/5 35-39 29:01.6 5:50/M
15 Brian Gosioco Bayside NY 522 23 M 3/4 20-24 29:09.0 5:52/M
16 Steven Cuomo Shirley NY 579 28 M 5/9 25-29 29:20.9 5:54/M
17 William Oehrlein East Northport NY 538 46 M 1/8 45-49 29:35.0 5:57/M
18 Chris Daily Farmingdale NY 515 51 M 1/11 50-54 29:37.3 5:58/M
19 Brandon Wyman Shirley NY 578 16 M 1/4 0-19 29:47.0 6:00/M
20 Peter Hogarty Wantagh NY 526 44 M 1/6 40-44 29:48.7 6:00/M
21 David Stein Greenlawn NY 548 45 M 2/8 45-49 29:55.3 6:01/M
22 John Daly Massapequa NY 516 56 M 1/7 55-59 30:13.4 6:05/M
23 Noni Accetturi Port Washington NY 501 36 F 1 Open 30:24.2 6:07/M
24 Michele Henschel Levittown NY 525 27 F 2 Open 31:03.4 6:15/M
25 Eric Stein Deer Park NY 547 37 M 3/5 35-39 31:06.5 6:15/M
26 Joseph Chounski E. Northport NY 581 15 M 2/4 0-19 31:18.4 6:18/M
27 Robert Ostroff Wantagh NY 574 36 M 4/5 35-39 31:26.5 6:19/M
28 Brad Skillman Brooklyn NY 562 42 M 2/6 40-44 31:26.8 6:19/M
29 Raul Lazo Bethpage NY 532 43 M 3/6 40-44 31:35.9 6:21/M
30 Bill Schroeder Garden City NY 543 49 M 3/8 45-49 31:37.6 6:22/M
31 Jessica Petermann Amityville NY 539 31 F 3 Open 31:38.6 6:22/M
32 Trent Hampton Central Islip NY 580 31 M 1/4 30-34 31:54.4 6:25/M
33 Ned Daily New Hyde Park NY 514 52 M 2/11 50-54 31:58.1 6:26/M
34 Meaghan Evangelopoolos Smithtown NY 520 38 F 1/1 35-39 31:59.3 6:26/M
35 Chris Federczak Long Beach NY 594 32 M 2/4 30-34 32:13.3 6:29/M
36 Kelly Glosser Seaford NY 521 30 F 1/1 30-34 32:23.5 6:31/M
37 Alex Cuozzo Bellmore NY 513 52 M 3/11 50-54 32:24.5 6:31/M
38 Eric Walter Rockville Centre N 552 41 M 4/6 40-44 32:38.6 6:34/M
39 Anthony Langan Kings Park NY 531 60 M 1/3 60-64 32:48.9 6:36/M
40 Cristin Delaney-Guille Long Beach NY 517 29 F 1/1 25-29 32:56.6 6:38/M
41 Marcus Sanders Port Jefferson Stat 582 40 M 5/6 40-44 33:11.3 6:41/M
42 Patrick Engle Bellmore NY 596 52 M 4/11 50-54 33:12.4 6:41/M
43 Patricio Casali Farmingdale NY 599 22 M 4/4 20-24 33:17.3 6:42/M
44 Jill Skelly Baldwin NY 544 47 F 1 Masters 33:19.0 6:42/M
45 Kat Hankinson Centerport NY 590 46 F 2 Masters 33:22.4 6:43/M
46 Michael Hunter Merrick NY 528 48 M 4/8 45-49 33:37.7 6:46/M
47 Gary Klein Bethpage NY 567 55 M 2/7 55-59 33:44.4 6:47/M
48 Michael Franchi Ronkonkoma NY 586 27 M 6/9 25-29 34:14.0 6:53/M
49 Jay Byrne Massapequa NY 587 57 M 3/7 55-59 34:20.3 6:54/M
50 Kevin Kremler Hicksville NY 588 59 M 4/7 55-59 34:39.8 6:58/M
51 Jamaud Lee Medford NY 584 28 M 7/9 25-29 35:45.0 7:12/M
52 Benjamin Beavers 583 37 M 5/5 35-39 35:50.1 7:13/M
53 Peter Martin Bellmore NY 535 60 M 2/3 60-64 35:51.8 7:13/M
54 Mary Lenzi Hauppauge NY 591 50 F 3 Masters 35:58.2 7:14/M
55 William Herbert Smithtown NY 593 51 M 5/11 50-54 36:03.5 7:15/M
56 Glen Wolther Jericho NY 553 53 M 6/11 50-54 36:16.1 7:18/M
57 Laurent Imbert Greenwich CT 219 40 M 6/6 40-44 36:22.3 7:19/M
58 Karen Conkling Massapequa NY 510 47 F 1/3 45-49 36:40.2 7:23/M
59 James McFarlane Ridgewood NY 536 54 M 7/11 50-54 36:52.0 7:25/M
60 Ralph Girardi East Meadow NY 555 52 M 8/11 50-54 36:54.4 7:25/M
61 Robert Rex Islip Terrace NY 585 28 M 8/9 25-29 37:07.8 7:28/M
62 Gwyeth Smith Massapequa NY 220 33 M 3/4 30-34 37:52.7 7:37/M
63 Kevin Wizbicki East Meadow NY 589 50 M 9/11 50-54 38:15.2 7:42/M
64 Kevin McQuillan Amityville NY 537 55 M 5/7 55-59 39:17.8 7:54/M
65 Christopher Duvally Glen Cove NY 571 53 M 10/11 50-54 39:41.4 7:59/M
66 Joe Cordero Islip Terrace NY 511 72 M 1/1 70-74 39:55.1 8:02/M
67 Adriana Staiano East Meadow NY 545 48 F 2/3 45-49 41:11.0 8:17/M
68 Jim Kinnier Sag Harbor NY 563 47 M 5/8 45-49 41:15.5 8:18/M
69 Irene Robinson West Islip NY 541 64 F 1/7 60-64 41:28.2 8:21/M
70 Samuel Perez College Point NY 561 27 M 9/9 25-29 42:39.3 8:35/M
71 John Stauber Massapequa NY 546 49 M 6/8 45-49 42:53.7 8:38/M
72 Howard Cragg Bethpage NY 512 63 M 3/3 60-64 43:01.5 8:39/M
73 Hunter Sola Centereach NY 576 17 M 3/4 0-19 43:43.1 8:48/M
74 Pamela Lee Syosset NY 533 57 F 1/2 55-59 44:06.2 8:52/M
75 Warren Drezen Massapequa NY 572 58 M 6/7 55-59 44:35.5 8:58/M
76 David Gollins Lutz FL 558 54 M 11/11 50-54 45:02.4 9:04/M
77 Anne Fitzgibbon Glen Cove NY 573 61 F 2/7 60-64 45:32.7 9:10/M
78 David Kirsch Setauket NY 577 19 M 4/4 0-19 46:19.2 9:19/M
79 Heidi Robles Queens Village NY 221 54 F 1/2 50-54 47:38.6 9:35/M
80 Pamela Weess Great Neck NY 554 52 F 2/2 50-54 48:03.9 9:40/M
81 Mary Trotto Kihei HI 565 63 F 3/7 60-64 49:47.1 10:01/M
82 Richard Astarita Babylon NY 595 67 M 1/3 65-69 50:20.0 10:08/M
83 Roscoe Marshall Amityville NY 598 56 M 7/7 55-59 50:34.2 10:10/M
84 Rochelle Holden Westbury NY 527 57 F 2/2 55-59 51:48.3 10:25/M
85 Wendy Burns Flushing NY 505 69 F 1/1 65-69 52:00.0 10:28/M
86 Linda Kester Voorhees NJ 592 45 F 3/3 45-49 53:21.9 10:44/M
87 Susan Nesbihal-Cordero Islip Terrace NY 566 61 F 4/7 60-64 53:25.2 10:45/M
88 Curt Robinson West Islip NY 542 69 M 2/3 65-69 53:32.0 10:46/M
89 Dan Girardi Bellmore NY 222 48 M 7/8 45-49 53:57.2 10:51/M
90 James Judge New Hyde Park NY 529 69 M 3/3 65-69 54:30.7 10:58/M
91 Donna Hahl Valley Stream NY 524 63 F 5/7 60-64 55:55.6 11:15/M
92 Paula Groothuis Albertson NY 523 61 F 6/7 60-64 58:28.0 11:46/M
93 Nelson Chu Whitestone NY 507 32 M 4/4 30-34 1:00:07.3 12:06/M
94 Joan Ackerman Farmingdale NY 502 70 F 1/1 70-74 1:00:38.7 12:12/M
95 Susan Kueffner New Hyde Park NY 530 63 F 7/7 60-64 1:03:01.3 12:41/M
96 Frederick Benlein Farmingdale NY 503 46 M 8/8 45-49 1:05:49.2 13:15/M